Jeden Taki Pan

Polityka Prywatności

Szanowni Goście

W tej witrynie nie używa się ciasteczek (pliki o rozszerze­niu .cookies). W użyciu są obrazki śledzące, które znajdują się na każdej podstronie tej witryny. Przeznaczenie obrazków śledzących jest podobne do przeznaczenia ciasteczek, lecz obrazki te nie są zapisywane w Waszych komputerach. W ja­kim celu obrazki śledzące są tutaj umieszczone? Można to wytłumaczyć na przykładzie właścicieli normalnych sklepów, którzy widzą ilu przyszło klientów oraz jakie towary budzą ich zainteresowanie. Podobnie jest z właścicielami witryn inter­netowych, którzy także chcieli by wiedzieć co najbardziej ciekawi internautów oraz ilu ich wchodzi na daną stronę internetową. Statystyki działania internautów są tworzone przy użyciu platformy Piwik. Jakie informacje, przy użyciu tej platformy, są tutaj na tej stronie zbierane, jest wyjaśnione w punktach poniżej.

1.) Poszczególne wejścia na stronę są ustalane dzięki adresowi IP do którego jest podłączony komputer. Adres IP jest unikalnym numerem przypisanym do osoby, lub podmiotu, który podpisuje z dostawcą internetu umowę na łącze internetowe. Adres IP to jest coś takiego jak numer telefonu stacjonarnego w domu, czy urzędzie. Dzięki znajomości tego numeru, wiadomo ile jest wejść na stronę, aczkolwiek nie wiadomo czy są to wejścia jednej i tej samej osoby, czy wielu różnych osób. Wynika to z tego, że pod danym adresem IP może być samotna osoba, z której komputera nikt inny poza nią nie korzysta. A może być to także grupa osób, które korzystają z komputera w kawiarence internetowej, lub bibliotece publicznej. Często jest także i tak, że jedna i ta sama osoba, korzysta z notebooka, lub smartfona, w różnych miejscach, korzystając z różnych adresów IP. Właściciel ni­niejszej strony nie ma możliwości poznania tożsamości osoby wchodzącej na stronę, ani nie jest tym w ogóle zaintere­sowany.

2.) Jaka podstrona została odwiedzona.

3.) Ile czasu internauta spędził na danej stronie, aczkolwiek nie jest to dokładne.

4.) Odwiedziny według czasu serwera. Czyli w jakich godzi­nach, ile było wejść.

5.) Ile odwiedzin łącznie było na danej podstronie.

6.) Rodzaj i wersja przeglądarki oraz systemu operacyjnego. Jest to istotne by wiedzieć jaki jest udział starych wersji przeglądarek i systemów operacyjnych. Dzięki temu można z grubsza ustalić jaki jest procentowo udział internautów, u których najnowsze elementy html nie będą się wyświetlały.

7.) Mapa odwiedzin oraz to z jakiego państwa, i z jakiej miejscowości, pochodzi internauta który odwiedził stronę. Dzięki tym informacjom właściciel tej witryny wie z jakich miejscowości, i z jakich krajów miał przyjemność gościć inter­nautów, co jest po prostu przyjemne. Dzisiaj odwiedził mnie ktoś z Chicago w USA, a wczoraj ktoś z Warszawy, na ten przykład.

I to wszystko. Na jakiej ulicy w danej miejscowości mieszka internauta, pod jakim numerem domu, jak się nazywa, jakie inne strony odwiedza, takie rzeczy powinny być tajemnicą internautów, i na tej stronie nie jest to sprawdzane.

Dariusz Bugała